Senaryo Yazımı

1 Sayfa Kaç Dakika?

Senaryo projesinin yazımına başlarken genel olarak bilinen bir kural vardır 1 sayfa 1 - 1,5 dakika. Neden böyle bir kural olduğunu merak edebilirsiniz. Tabii ki her film için geçerli olmayabilir ancak filmin süresi hesaplanırken en çok dikkat edilen unsurlardan bir tanesidir.
İki türlü senaryo yazımı vardır; Amerikan Format ve Fransız Format. Her ikisinde de senaryonun akışı aksiyon (eylemler), mizansen ve diyalog şeklinde yazılır ve her sahnede diyalog olması gibi bir zorunluluk yoktur.

Senaryo Yazımı

Senaryo yazımı tamamlandıktan sonra her sayfa 1 veya 1,5 dakikaya karşılık gelecek şekilde filmin süresi hesaplanır. Yapımcılar ve sinema salonları tarafından istenilen maksimum süre 120 dakika civarında olmalıdır. Film süresinin uzaması maliyetlerin de artması anlamına gelir. Böylelikle filmin kaç dakikalara sığabileceğini baştan kestirip yatırımlarını ona göre yapmak isterler.
Genellikle bu sistem gişe filmlerinde daha çok kullanılan bir formüldür. Bunun dışında bağımsız filmlerde bu kuralın dışına çıkıldığına çokça rastlayabiliriz.
Belki de Amerikan ve Avrupa sineması arasındaki en büyük farklardan biri budur.